BMRWFC Honour Roll

 


Premier

 

1996

Atmospheric Derek

1997

Davo Death

1998

Freo Farrow

1999

Gazz Jazz

2000

Gazz Jazz

2001

Wizza United

2003

Davo Death

2004

Danís Fever

2005

Stickmen FC

2006

Davo Death

2007

Davo Death

2008

Danís Fever

2009

Davo Death

 

Runner Up

 

1996

Cakey Cazaly

1997

RooBoy

1998

Jaatzie Craakers

1999

Wizza United

2000

The Kings

2001

Orgazmos

2003

Wizza United

2004

Captain Ballbaggers

2005

Davo Death

2006

Gazz Jazz

2007

Ravnís Ruckmen

2008

Farmer Frank

2009

Ravnís Ruckmen

 

Minor Premier

 

1996

Atmospheric Derek *

1997

Davo Death

1998

Freo Farrow *

1999

ďrecords incompleteĒ

2000

ďrecords incompleteĒ

2001

ďrecords incompleteĒ

2003

Captain Ballbaggers

2004

Ravnís Ruckmen

2005

Ravnís Ruckmen

2006

Danís Fever

2007

Ravnís Ruckmen

2008

Danís Fever

2009

Davo Death

* Note: In 1996 and 1998 there were no finals and the premiership was awarded to the minor premier.

 


Wooden Spoon

 

1996

Freo Farrow

1997

Red Berros

1998

Red Berros

1999

Ravnís Ruckmen

2000

Trevís Trucks

2001

Broome Buddhas

2003

Tooly Men

2004

Farmer Frank

2005

Jaatzie Craakers

2006

Stickmen FC

2007

The Pavlovas

2008

Trevís Trucks

2009

The Pavlovas

 

Zero Rating

 

1996

Frank Chia

1997

Frank Chia

1998

Frank Chia

1999

Frank Chia

2000

Frank Chia

2001

Derek Osborn

2003

Frank Chia

2004

Derek Osborn

2005

Jan Ravn

2006

Derek Osborn

2007

Derek Osborn

2008

not awarded

2009

Garry Flanagan

 

Coach of the Year

 

2004

Phil Barrett-Lennard

2005

Steve Johnston

2006

David Sprunt

2007

David Sprunt

2008

not awarded

2009

Tim Manser-Smith

 

Brownlow Medal

 

2004

Dan Fry

2005

Jan Ravn

2006

Dan Fry

2007

Dan Fry

2008

David Sprunt

2009

T.Manser-Smith *

* Note: In 2009 David Sprunt was the joint Brownlow Medal winner, however, in controversial circumstances, his name was struck from the records at the medal ceremonies.


All-Time Ratings Champion

 

1997

Derek Osborn

1998

Dan Fry

1999

Dan Fry

2000

Garry Flanagan

2001

Garry Flanagan

2003

Warren Farrow

2004

Dan Fry

2005

Garry Flanagan

2006

Garry Flanagan

2007

Garry Flanagan

2008

David Sprunt

2009

David Sprunt

 

All-Time Ratings Loser

 

1997

Warren Farrow

1998

Mark Berridge

1999

Mark Berridge / Jan Ravn

2000

Trevor OíConnor

2001

Trevor OíConnor

2003

Trevor OíConnor

2004

Tim Manser-Smith

2005

Tim Manser-Smith

2006

Tim Manser-Smith

2007

Tim Manser-Smith

2008

Steve Pavlinovich

2009

Steve Pavlinovich

 

Hall of Fame

 

2003

Michael Cake

 

Founding Teams

 

Atmospheric Derek

Cakey Cazaly

Dinosaur Denno

Leaping Lovell

Davo Death

Jaatzie Craakers

Freo Farrow

 


Ice Cream Skull

 

1996

Michael Cake

1997

Michael Cake

1998

Michael Cake

1999

Michael Cake

2000

Michael Cake

2001

Michael Cake

2003

Michael Cake

2004

Michael Cake

2005

Frank Chia

 

Gourmet Ice Cream Skull

 

2009

Michael Jorgensen

 

Daytona

 

2000

David Sprunt

2001

Jan Ravn

2003

Jan Ravn

2004

David Sprunt

 

Olympic Champion

 

2009

Michael Jorgensen

 

Run for the Buns Champion

 

2009

Garry Flanagan

 

Boat Racing Results

 

2003

Cakey (x2), Tim, Dan, Trev & Pav

d.

Jan, Wizza, Jorgo, Davo, Denno & Phil

 

2004

Trev (c)

d.

Tim (c), Garry (x2)

 

2005

Jan (c), Johnno (x2), Pav, Jorgo, Davo & Phil

d.

Tim (c), Frank, Garry, Denno, Dan, Derek & Cakey

 

2009

Jan (c), Jorgo (x2), Cakey & Phil

drew

Tim (c), Frank, Pav, Dan, & Garry